« 25. 3. 2008 Galerie, včetně fotografií z Tiskové konference, najdete zde
26.03.2008 PRÁVO (hyp, jov) TÉMA - Církve získávají ekonomickou nezávislost »

Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL), do jehož resortu spadají církve, je přesvědčen, že jím připravený návrh zákona o majetkovém narovnání mezi státem a církvemi kabinet na svém jednání 2. dubna podpoří. Očekává také, že legislativní proces zákona bude završen na podzim, ještě před krajskými a senátními volbami. Stát církvím vrátí třetinu majetku, dvě třetiny má tvořit náhrada 83 mld., která by se vyplácela 60 let. Včetně úroků, 4,85 % ročně, by tak stát zaplatil asi 270 miliard korun „Předpokládám, že paragrafované znění bude přijato jednomyslně. Je to koaličně vše připraveno,“ řekl včera Jehlička novinářům na prezentaci nevládní komunikační kampaně k narovnání vztahů státu a církví. Svůj optimismus opírá o doporučení legislativní rady vlády a o to, že kabinet jednomyslně podpořil i věcný záměr tohoto zákona.

Kampaň za půl miliónu

Předloha předpokládá, že stát církevním řádům vrátí třetinu majetku, dvě třetiny má tvořit peněžitá náhrada ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let. Včetně úroků, které budou činit 4,85 procenta ročně, by tak církvím stát zaplatil dohromady asi 270 miliard korun. Po dobu dvaceti let by jim pak ještě finančně přispíval. Kampaň realizuje občanské sdružení MAS Servis Říčansko, což je organizace pracující pro svůj region s evropskou iniciativou Leader. „Právě pro zaujetí venkovskými regiony a jejich starostmi, které ve věci církevního majetku doléhají zvláště těžce na obce a města, je vhodným realizátorem kampaně,“ uvádí ve své tiskové zprávě. Od ministerstva kultury obdrželo na kampaň půl miliónu korun. Rozhodovat bude ale parlament. Kromě letáků připravují organizátoři na polovinu dubna odbornou konferenci v New York University na téma hospodaření církví a uspořádání finančních nástrojů. Posléze by se měla uskutečnit i další diskusní fóra, například v Masarykově dělnické akademii v Lidovém domě. Podle Jehličky je návrh zákona „nadstranický“ a „nadkoaliční“, a proto soudí, že koalice se ve Sněmovně semkne a předlohu podpoří. Problém neočekává ani v Senátu. „Bude to výhodné pro všechny,“ prohlásil ministr. Jakmile stát uzavře s jednotlivými církvemi smlouvy, ministr odhaduje, že umožní do šesti měsíců obcím nakládat s blokovanými pozemky. Avšak ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) včera tolik optimismem nehýřil. „Nejdůležitější je stojednička,“ sdělil včera novinářům v narážce na nezbytných 101 hlasů poslanců pro přijetí předlohy. Napříč politickým spektrem se totiž ozývají hlasy, že celková částka, která má být vyplacena církvím, je příliš vysoká.

Opozice proti

ČSSD už jasně řekla, že koalice s jejich hlasy počítat nemůže a že má vlastní představu. „Předpokládáme, že by se mělo dospět k nižší sumě a ta by neměla být splácena 60 let, ale během dvou tří let z výnosu privatizace jiného státního majetku,“ řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Chce převést pozemky, které se odblokují, do vlastnictví obcí. A soc. dem. také odmítnou naturální restituce. Počítají s daňovými asignacemi ve prospěch církví. Jehlička však věří, se koaliční návrh zákona podpoří i někteří soc. demokraté. „Mnoho poslanců z ČSSD má voliče z řad věřících křesťanů a to není zanedbatelné,“ uvedl. Pokud by ministr se zákonem u zákonodárců neuspěl, považoval by to za svůj neúspěch, z něhož je třeba vyvodit důsledek. „Uvažoval bych o rezignaci,“ řekl včera na dotaz Práva. Jehlička je navíc senátorem za Jihlavu a mandát mu vyprší v roce 2010.

Finanční náhrada pro církve

Instituce Částka Církev římskokatolická 3 550 000 000 Kč Církev československá husitská 189 563 661 Kč Československá církev evangelická 139 261 022 Kč Pravoslavná církev v českých zemích 70 442 428 Kč Apoštolská církev 64 902 023 Kč Církev bratrská 46 759 508 Kč Slezská církev evangelická augsburského vyznání 40 187 921 Kč Jednota bratrská 36 969 290 Kč Církev adventistů sedmého dne 32 000 000 Kč Evangelická církev metodistická 22 587 695 Kč Církev řeckokatolická 18 366 662 Kč Starokatolická církev v České republice 16 757 325 Kč Federace židovských obcí v České republice 16 715 806 Kč Bratrská jednota baptistů 14 000 000 Kč Evangelická církev augsburského vyznání v ČR 7 281 114 Kč Luterská evangelická církev a.v. v České republice 6 993 690 Kč Náboženská společnost českých unitářů 2 211 855 Kč

Zdroj: Ministerstvo kultury ČR

Média k věci | 29 03 2008 - 22:41