« 1. 4. 2008 Nové zápisy v sekci Argumenty
2. 4. 2008 ČTK: Vláda schválila návrh na vypořádání majetkových vztahů s církvemi »

Deník PRÁVO ve dnešním vydání popisuje svízelnou situaci státu, ve které by měl vydávat budovy, jež nutně potřebuje. To je však tvrzení, které předchází dobu - ještě zdaleka není rozhodnuto o zákoně. Za druhé: ne všechno, co se najde v seznamech majetku, bude vydáváno nazpět, ale  vyplaceno. Takže tvrzení obsažené ve článku v PRÁVU, který můžete najít zde, není přesné. Pokud stát budovy potřebuje, bude je moci získat do svého majetku bez toho, že by na ně měla církev jakýkoliv nárok v budoucnosti.

1. 4. 2008 PRÁVO: Na vyrovnání s církvemi nejvíce doplatí armáda

(Vlastní zpráva)

Dopady případného přijetí zákona o vyrovnání s církvemi, který má zítra projednat vláda, se budou pohybovat v miliardách korun. Jak se dotkne resortů, ministři pouze odhadují.

Nejvíce zasaženým resortem má být armáda, jejíž Vojenské lesy a statky by měly podle informací Práva přijít o majetek ve výši 2,8 miliardy.

Ministerstvo zemědělství bude muset vynaložit asi půl miliardy na činnosti pozemkových úřadů, které budou bezplatně vydávat doklady pro restituce církví. Miliónové náklady postihnou i resorty zdravotnictví a životního prostředí.

Na zákonu kromě církví vydělají podle lidoveckého ministra kultury Václava Jehličky především obce. Pro ně to bude znamenat uvolnění blokovaných pozemků.

Policie se vzpírá

Již nyní se ale ví, že i z oprávněných nároků, které církve uplatní, budou muset slevit. Např. policie se rozhodně odmítá vzdát pěti budov. Mezi nimi je i objekt v pražské Pelléově ulici, sídlo krajské správy Jihočeského kraje v Českých Budějovicích nebo okresní ředitelství kladenské policie. Další objekty, které církve nebudou moci žádat - a zákon je výslovně uvádí - jsou v Olomouci a v Krnově.

Některé další budovy, na které církve uplatní nárok, ale stát je "nezbytně potřebuje k plnění svých funkcí", sice vydány budou, ale nový majitel v nich bude muset dosavadní uživatele strpět ještě deset let jako nájemníky.

Vyrovnání s církvemi bude ČR stát každý rok 4,275 miliardy korun. Tolik představují splátky, které se stát hodlá zavázat vyplácet sedmnácti registrovaným církvím po dobu šedesáti let. Celkem tedy vyjde na 270 miliard.

K tomu dále bude ještě dvacet let stát přispívat církvím na činnost jako dosud, tedy zhruba miliardu. Tento příspěvek se bude každoročně snižovat o pět procent až na nulu.

Kolik z celkové sumy náhrad obdrží církevní subjekty, přesně stanoví zákon. Tento příjem církví nebude podléhat zdanění a ani jiným poplatkům.

Argumenty | 1 04 2008 - 15:41