« 11. 3. 2008 iDNES.cz, Jan Jakob: restituce církevního majetku se vyplatí
12. 3. 2008 Právo, ČSSD chystá vlastní verzi církevních restitucí, (trj) »

Plzeňské biskupství převádí kostely na sdružení či obce, které mají zájem památky zachránit. Církev totiž nemá na opravy dostatek peněz. Postup to není běžný, třeba na jihu Čech jej církev odmítá.

Úherce, Křivce - Plzeňské biskupství je v rámci České republiky poměrně avantgardní. Biskup a jeho spolupracovníci neváhají kvůli záchraně kostelů bezplatně převádět objekty na obce či občanská sdružení. Liší se tak například od svých sousedů v Českobudějovické diecézi, kde kostely převádět odmítají.

"Stojíme někdy před rozhodnutím nechat památku spadnout nebo ji zachránit," vysvětluje plzeňský biskup František Radkovský, co předchází verdiktu o tom, že se církve zbaví části majetku.

Příběh z Úherců Příkladem může být kostel svatého Josefa v Úhercích na Plzeňsku, postavený v roce 1901 v novorománském stylu. "Střecha byla děravá, strop hrozil zřícením. Lidé stále upozorňovali radnici, že nám chátrá místní dominanta. Tak jsme si domluvili schůzku s biskupem," říká úherecký starosta Miroslav Píšek. Svatostánek obec skutečně v roce 2004 získala do správy, o dva roky později jej převedla na nadaci zřízenou k obnově stavby.

"Kostel by se měl zhruba během deseti let proměnit na jakési druhé Kladruby, kde slouží klášter nejen církevním, ale i kulturním účelům," vysvětluje starosta.

Lidé už na tento projekt mezi sebou vybrali na 300 tisíc korun, další peníze poskytlo ministerstvo z fondu na záchranu kulturního dědictví, loni to bylo například 1,6 milionu korun a o stejnou částku žádali místní i pro letošek. "Nejdříve jsme opravili střechu nad hlavním oltářem, pak došlo na zbytek střešní krytiny, následovaly krovy, zrekonstruovali jsme strop, který hrozil zřícením. Letos bychom chtěli začít opravovat fasádu," sděluje Miroslav Píšek, který je rovněž členem nadace.

Podobný příběh je spojen s kostelem svatého Martina v Křivcích u Bezdružic na Tachovsku. S plánem na jeho záchranu přišla Helena Boková. "V Křivcích bydlí můj syn, zdejší kraj mám moc ráda," říká Helena Boková. Před třemi lety se začala zajímat o to, proč se místní kostel dostal na pokraj zřícení.

"Domluvili jsme si schůzku s panem biskupem. Na základě jednání jsme založili sdružení Martinus a diecéze na nás objekt převedla. Naším prvním úkolem bylo prosekat se přes křoviska, která po dobu třiceti let bujela. Areál kostela totiž začal sloužit jako smetiště a vstup byl jen na vlastní nebezpečí. Druhým úkolem bylo stavbu zachránit. Podařilo se nám přesvědčit mnoho lidí, že jde o krásné místo určené všem, nikoli jen věřícím," vypráví Helena Boková.

Zapojením místních obyvatel do záchrany kostela se podle ní podařilo to nejdůležitější - vrátit jim zájem o dění ve vesnici. A nejen jim. S pomocí občanského sdružení Sokolík ze Sokolova sem jezdí na brigády i zdravotně postižené děti.

Převedené kostely Příklady z kraje Horšov - Všech svatých Chudenice - svaté Anny Kostelec u Stříbra - sv. J. Křtitele Křivce - svatého Martina Mýto - svatého Štěpána Pivoň - svaté Marie Rokycany - nejsvětější Trojice Stříbro - Nanebevzetí P. Marie Úherce - svatého Josefa Vícov - svatého Ambrože

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Média k věci | 12 03 2008 - 10:48