« 3. 7. 2008 Lidem se už nelíbí nesmysly, které si bez servítku dovoluje kdekdo. Církvi se přiřkly stamilióny zmařených lidských životů. Rozumné argumenty pro tvrzení? Žádné!
14. 7. 2008 MfDnes se ve článku Martina Stavěly velice dobře rozepsala o nových komunitních projektech římskokatolické církve. V Dobříši, Uhlířských Janovicích a Kralupech nad Vltavou jsou příklady, které řeknou mnoho! »

Před Betlémskou kaplí rozdávali studenti letáky, které vyjadřovaly nespokojenost s majetkovým narovnáním vztahů státu a církví. Nic zvláštního, na svůj názor má právo každý. Nicméně akci je třeba vnímat v jistých souvislostech: Jde o stírání hranice mezi humanismem a křesťanstvím, které zažívá česká náboženská a politická scéna v posledních měsících opakovaně. Média se s výjimkou Práva se na začátku července nenechala nachytat na propagandistickou akci Humanistické strany tak, jako v případě hladovky proti radaru. Jediný jmenovaný aktivista studentů před Betlémskou kaplí - Lukáš Matoška - je totiž s Humanisty spojován.

Humanismus, který podle svých politických představ interpretuje odkaz baptistického kazatele Martina Luthera Kinga či Mahátmá Gándhího, vyjadřuje jasnou nespokojenost s legitimním nárokem církeví a náboženských společností na zabavený a zcizený majetek. Na adresu církví je třeba říci, že si zcizení názorů jmenovaných nechávají líbit a neinvestují do vlastní interpretace skutečného lidství. Velké červencové náboženské akce zůstávají v oposlouchaných výzvách. Nejsou schopny ani vysvětlit odkaz Jana Husa či věrozvěstů dnešním jazykem a nenáboženskými pojmy, natož kdyby šlo o odkaz Martina Luthera Kinga či Mahátmá Gándhího. Nenásilí, jako nástroj uvědomělého odporu, je tak povýšen do metody života, jíž bude svět údajně zachráněn. To může hlásat jen ten, kdo Bibli a politické dějiny spojené s oběma osobnostmi nezná.

Atmosféra bohoslužby v Betlémské kapli se dokonce na chvilku stala kolbištěm politických zájmů. Po rozmanitých politických příspěvcích v minulých letech se  zřejmě organizátoři zasloužili o první přímý střet z kazatelny mezi předsedou opoziční strany a ministrem vlády.

Média také zaznamenala vyjádření poslance Jana Kasala o tom, že poslanecká komise pro otázky vztahů státu a církví pracuje i přes léto (Adam B. Bartoš na iDNES.cz ,  4. 7. 2008). Konkrétní výsledky ani jejich zárodky však nejsou známy.

Daniel Kvasnička

Aktuálně | 12 07 2008 - 16:14