« 13. 3. 2008 Reflex, Michal Komárek, IDEÁLNÍ MÍRY: 83 - 60 - 4,85
14. 3. 2008 Koncept důvodové zprávy připravovaného zákona, paragrafované znění prochází legislativní radou vlády a bude co nejdříve k dispozici »

Tachovsko/ Bezmála dvacet církevních objektů na Tachovsku, na jejichž opravu se žádá o dotaci, si tento týden prohlédli zástupci ministerstva financí. Ti budou informovat své norské kolegy o stavu památek. Právě z prostředků norské vlády by mohlo na Tachovsko přitéct třicet milionů korun na opravu sakrálních památek.

"Šance, že dotaci dostaneme, se dá těžko odhadnout," vyjádřil se Jan Florian z místní akční skupiny Český západ, která projekt na záchranu a obnovu památek podávala. "Žádost se odesílala před půldruhým rokem a ještě asi půl roku se bude posuzovat. Na konci roku bychom mohli vědět, zda dotaci obdržíme," dodal Florian. Žádost se týká devatenácti církevních objektů, z nichž u pěti jde o příspěvek na vypracování projektu, u ostatních přímo na opravu.

Například ve Vysokém Sedlišti by se na opravu střechy kostela sv. Václava a jeho věže mělo investovat kolem šesti milionů korun. Na seznamu oprav jsou i restaurátorské zásahy do maleb ve stropních klenbách. Věž kostela byla poničena požárem v roce 1957, od té doby byla bez střechy.

V kostele Jména Panny Marie v Otíně se bude konzervovat presbytář nebo restaurovat historicky cenná křtitelnice a náhrobní desky uvnitř kostela. Okolí svatostánku čekají parkové úpravy. Investice do tohoto kostela se vyšplhá ke dvěma milionům.

,,Zastupitelstvo v Plané odsouhlasilo osmdesátitisícovou investici za podání žádosti na opravu kostelů ve Vysokém Sedlišti a Otíně. Jestliže nám norské fondy vyjdou v těchto případech vstříc, město se bude podílet na investici deseti procenty. Naším cílem je dávat peníze do svého, proto budeme usilovat, aby tyto kostely byly naším majetkem. Nyní patří církvi," řekl Deníku plánský starosta Karel Vrzala.

"U některých církevních staveb jsou opravy rozsáhlejší, u jiných menší. Ale jde to, aby se stavby, u nichž žádáme o dotaci, mohly zakonzervovat a dál nechátraly," vysvětlil stavební technik plzeňského biskupství Bohumil Kůs.

JIŘÍ KOHOUT, JOSEF HOLEK

Média k věci | 15 03 2008 - 00:33