« 11. 4. 2008 Konference evropských církví jednala v Praze, setkání připravila Ekumenická rada církví v ČR v hotelu ICON; 14. 4. 2008 Café Illusion Studijní den ERC ba téma předsednictví ČR v EU, 2009
15. 4. 2008 Návštěva u Ing. Petra Bendla, hejtmana Středočeského kraje »

Židé žili podle tradice v Úštěku již roku 1327, ale jejich komunita nabyla reálnějších obrysů až ve 16. stoeltí. Tehdy vznikla malá židovská enkláva o jedné uličce a osmi domech - počet domů a povolených rodin byl pevně stanoven a zůstal beze změn až do poloviny 19. století. Historie modliteben v Úštěku začala po třicetileté válce. Do té doby konali veřejné bohoslužby v některém ze svých domů. Později si vystavěli dřevěnou synagogu, která lehla popelem při velkém požáru města v roce 1773. V roce 1794 si postavili novu synagogu, v klasicistním slohu.  Byla založena na vysoké podezdívce z pískovcových kvádrů těsně na okraji skalního ostrohu a je tak z dálky velmi dobře viditelná. Sklepní prostory byly využity židovskou školou, vstup do synagogy vedl od města ze Židovské uličky, kde bylo také vnější dřevěné schodiště na ženskou galerii.

V roce 1851 byla modernizována pole plánu Wenzla Jahna, místného stavitele. Přistavěla se předsíň, rozšířila se ženská galerie a modlitební sál byl vymalován maurskými motivy a opatřen novými lavicemi. K synagoze byl vydlážděn široký přístup a zřízeno schodiště k mužskému a ženskému vstupu do předsíně. K bohoslužbám byla využívána do roku 1938, během druhé světové války bylo vnitřní vybavení zničeno a po válce zůstala synagoga zavřená a opuštěná. Hrozila ji dokonce demolice. Naštěstí k ní nedošlo a po rekonstrukci v roce 1993, která úštěckou synagogu uvedla do původní podoby je využívána jako regionální židovské muzeum.

Fotografie najdete v Galerii zde.

Příběhy | 14 04 2008 - 21:47