« 14. 7. 2008 MfDnes se ve článku Martina Stavěly velice dobře rozepsala o nových komunitních projektech římskokatolické církve. V Dobříši, Uhlířských Janovicích a Kralupech nad Vltavou jsou příklady, které řeknou mnoho!
18.7. 2008 Církevní majetek není na škodu občanům této republiky »

Je třeba tedy brát včerejší prohlášení jako součást politické hry, která je jasná a srozumitelná. A nikdo ji politikům nemůže mít za zlé. Komise bude jednat příští týden a do té doby je třeba počkat na fakta. Nemá smysl komentovat neúplná fakta či politická prohlášení.

21. 7. 2008  Komise stále ještě nejednala a poslanci již pouští své politické fábory s vyjádřením, že majetek se dříve odblokuje a vlastně tak podruhé zcizí, a pak se můžeme donekonečna dohadovat o jeho ceně, až ji sníží parlament na minimum. Poprvé se ve výrocích opozičních politiků objevilo vyhrožování vládním úřadům za nekvalitní práci při přípravě zákona, protože jsou opoziční politici  přesvědčeni, že to byl "šlendrián nebo nevímco..."

Politická reprezentace opozičních stran má stálý zájem na klasické restituci. Pozemky jsou podle ní "jednoduše specifikovatelné"  a není problémem je dohledat. Ti, kdo se tomu desetiletí pečlivě věnovali, byli "šlendriáni"... Politici odmítají cestu vzájemného vyrovnání, pravděpodobně proto, že jim více a více dochází, jak obrovský majatek získají pouhým nezvednutím ruky a budou s ním moci poměrně volně nakládat. Tržní hodnota majetku je nepoměrně větší, než všechny zmiňované náhrady, o kterých se jednalo.

Dá se říci, že se vládní a opoziční názory na řešení prudce liší a lidé jsou nadále silně zmateni. Kdo se v kauze církevního majetku alespoň trochu vyzná, ten se nestačí divit, co všechno se může doslechnout. Zprávu s názory opozičních politků přineslo Aktuálně.cz zde.

Jasná zpráva o klesající důvěře v církev křesťanskou či nábožensky zformované politické strany modrých, oranžových, zelených či červených - klesají v očích občanů a kvapem ztrácejí důvěryhodnost. O průzkumu agentury STEM si můžete přečíst zde.

Aktuálně | 17 07 2008 - 10:20