« 20. 5. 2008 ČRO6 Hovory o politice ze 12. 5. 2008
21. 5. 2008 Senát PČR - AKTUALIZOVÁNO: Tisková konference obcí a měst stižených blokačním paragrafem »

Vyjádření Církevní komise

Církevní komise se sešla v pondělí 19.5.2008 ke společnému rozhovoru o současném stavu projednávání zákona o nápravě některých majetkových křivd způsobených církvím a náboženským společnostem v době nesvobody a o narovnání vztahu mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi. Církevní komisi tvoří zástupci České biskupské konference a Ekumenické rady církví, kteří jednali s komisí vlády České republiky o znění tohoto zákona.

Církevní komise s vděčností zhodnotila, že na rozdíl od nejednotnosti politické scény, církve zůstávají jednotné v názoru na předkládaný návrh zákona a nepovažují za potřebné otvírat další jednání o jeho změnách. Vyslovila obavu, že jakékoli další oddalování řešení vztahu církví a státu ohrozí mezinárodní pověst našeho státu a nepřispěje k dobrému začátku předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. S jistou lítostí konstatovala, že další oddalování přijetí zákona nevyhnutelné poškodí rozvoj řady měst a obcí a znemožní jim čerpání financí z EU. Církve již od 90. let předkládaly Ministerstvu kultury seznamy zabavených majetků a zdevastovaných objektů. Již tehdy bylo patrné, že cesta výčtové metody je neschůdná, protože položek je příliš mnoho.

Církevní komise si uvědomuje složitost pozadí politických zájmů a bojů a přesto doufá, že ohled na službu církví pro společnost, na rozvoj obcí a měst a na řádnou správu a údržbu blokovaného majetku přispějí k tomu, aby dlouho neřešený problém dospěl ke zdárnému cíli. Bude-li dosaženo narovnání vzájemných vztahů podle ideje předloženého návrhu zákona, církve budou moci plněji rozvinout svou službu pro společnost.

Církevní komise, Praha 19.5.2008

Aktuálně | 21 05 2008 - 00:18