« 23. 4. 2008, Právo (trj.) ČSSD varuje, že nebude respektovat podobu restitucí
24. 4. 2008 Návrhy na řešení otázek církevního majetku podle dvou opozičních stran v médiích »

Vyvolávají v poslední době plno vášní, jsou předmětem sporů, politických tahanic i obchodů. Snad právě proto se najde plno lidí, kteří mají pocit, že k tomuto tématu mají co říct. A tak padají silná slova na adresu církví, zejména pak na adresu církve katolické, jejíž majetky byly historicky největší. Zkrátka, najednou se cítí i ten největší ateista povolán k tomu, aby církvi připomínal Ježíšovo slovo "Neukládejte si poklady na zemi, kde je ničí mol a rez a kde je zloději vykopávají a kradou. Ukládejte si poklady v nebi, kde je neničí mol ani rez a kde je zloději nevykopávají a nekradou."

To slovo je jistě pravdivé a je na církvích, aby ho stále promýšlely. Docela jistě však není slovem, které by mělo znamenat, že je správné, když někdo něco ukradne. A to se stalo. Stát zabavil mnohý církevní majetek a církve najednou neměly možnost tento majetek využívat tak, aby sloužil druhým lidem. O to právě jde. Jestli chce některá církev využít majetkového vyrovnání se státem a "přilepšit si", pak jí to lidé dříve nebo později spočítají. Osobně doufám, že většině církví půjde o to, aby zde mohly sloužit. Aby nemusely dostávat od státu finanční dotace, abychom tak byli nezávislí, soběstační a schopní služby lidem.

Někteří řeknou: "Ale my o žádnou službu církve nestojíme." Jaká hloupost a naivita. Už nyní je vidět, že má mnoho lidí velký zájem například o církevní sňatek. Asi se jim nechce poslouchat ty otřepané fráze, které mnohde používají na úřadech. Podobně je zájem i o pohřby, které tak mohou být zbaveny působení profesionálních rozplakávačů a mohou dostat větší důstojnost. Přemýšlivější ateisté si také uvědomí, že je pro společnost dobré, když se děti a mladí dozvídají něco o etických hodnotách, které křesťanství přináší, protože tu jinak docela chybí to, co by lidi formovalo a pozitivně ovlivňovalo. Církev tvořila a stále tvoří alternativu - kulturní i myšlenkovou. Přes všelijaké nedostatky byla velkou pomocí za minulého režimu, byla oázou svobody, a tuto pojistku tvoří stále. Dává lidem možnost víry, dobré víry. Když někdo říká, že církev nepotřebuje, ptám se: "Co místo ní?" Komu dáme ten prostor, jaké náboženství si přejeme učit na školách, jaké duchovní směry upřednostníme? Protože člověk v posledku nedokáže být bez duchovního života. Když zlikvidujeme křesťanskou víru, tak něco nastoupí na její místo. Pochybuji, že něco lepšího.

Média k věci | 24 04 2008 - 21:04