« 22 a 23. 3. 2008 Aktuálně.cz, Dva rozhovory s představiteli církví
AVÍZO: 17. 4. 2008 Konference s mezinárodní účastí: A co potom? New York University Praha »

V pořadí již druhá Tisková konference komunikační kampaně „Kdo, Co a Komu“, která si vzala za cíl vysvětlovat všechny okolnosti ohledně majetkového narovnání státu a církví, se konala dnes, 25. března v Café Louvre od 9,30.

Ministr kultury Václav Jehlička seznámil přítomné s harmonogramem projednávání návrhu zákona o vypořádání majetkových vztahů mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi. Předloha zákona bude ve vládě tuto středu, 10. 4. 2008 má přijít na jednání v organizačním výboru sněmovny a 22. 4. 2008 půjde do prvního čtení. Jehlička také zdůraznil, že současný právní stav je neúnosný jak pro církve, tak pro český stát.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič hovořil o té části zákona, která se týká jeho rezortu, tj. o faktickém vydávání majetku. Zopakoval také vysvětlení úrokové míry vyplácení náhrady a jeho logiku vyplácení po dobu 60 let. Zdůraznil, že mediálně nějčastěji opakovná částka 267 miliard je konečnou částkou po 60 letech, nikoliv reálnou hotnotou peněz platnou v součastnosti. Jako příklad dal odvahu člověka, který si na hypotéku opatří dům a do budoucnosti rdši nesčítá, kolik za něj zaplatí, protože se mu vždy vyplatí bydlet hned. Jeho náměstek Ivo Hlaváč podtrhl odvahu řeholních společenství vstoupit do podnikáni v oblasti postižené největšími restrikcemi v Evropě, jakou je zemědělská politka. Zvýraznil odpovědnost, se kterou se z církví a náboženských společností stávají partneři, kteří hospodaří nezávisle na státu a na daných věcech oběma prospěšných se řádně smlouvají. Jako třeba na sociální a zdravotní péči, školství či duchovní službě v ozbojených silách a vězeňství.

Předseda ERC Pavel Černý připoměl kořeny jednání církví a státu sahající až do roku 1993. Vzpoměl také počátek práce na dnešním návrhu, který inicioval tehdejší ministr Vítězslav Jandák. Ten v roli ministra vyzval všechny církve k věcnému dialogu na toto téma. Po nástupu současné koalice se otázka majetkového narovnání s církvemi stala součástí programového prohlášení vlády. Černý také vyzdvihl historický a ekumenický kompromis sedmnácti církví a náboženských společností.

Makroekonom, hlavní ekonom ČSOB, Martin Kupka, který nebyl účastníkem žádných jednání a na TK zastupoval v podstatě veřejnost, ukázal, že cifra 134mld. (celková výše finančního narovnání + naturální restituce) je vlastně pouze 3,5% výše HDP předpokládaného pro rok 2008. Také zdůraznil, že schválením zákona se majetek ze současného zvlaštního stavu dostane do konečného vlastnictví, což je z hlediska produkční kapacity a dlouhodobého rozhodování pozitivní pro stát. Splněním tohoto dluhu (majetkovým narovnáním) dojde také k posílení právního vědomí v naší společnosti.

V závěrečné diskuzi ministr Gandalovič na otázku, jaké číslo považuje v této problematice za nejdůležitější, odpověděl, že číslo 101, což je počet většíny poslanců v Poslanecké sněmovně PČR.

Příští akcí kampaně bude odborná konference s mezinárodní účastí ve čtvrtek  17. 4. 2008 v  Richterově domě na Malém náměstí, v prostorách New York University Praha.

MAS Servis Říčansko, o.s. s podporou Ekumenické rady církví v ČR a České biskupské konference

Materiál pro novináře, který byl rozdáván na konferenci, najdete zde. Příprava pro leták je zde.

Aktuálně | 25 03 2008 - 16:08