« 22. 4. 2008 Je doručován dopis poslancům Parlamentu ČR spolu s letákem
25. 4. 2008 Zpráva z jednání ERC s J. Paroubkem v Poslanecké sněmovně, odeslána do ČTK »

Stanovisko předsednictva Ekumenické rady církví k návrhu ČSSD na vyrovnání s církvemi

Praha, 24.4.2008

Tento týden zveřejněný návrh ČSSD na majetkové vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi v ČR přehlíží důkladně připravený návrh zákona a složitou dohodu mezi všemi církvemi. Z našeho pohledu zbytečně vrací mnohaletá jednání znovu na začátek a odkládá tak nutná řešení problému opět do nedohledna. ERC plně podporuje vládní návrh na dořešení vztahu státu a církví. Tento návrh je výsledkem poctivé a důkladné práce a výrazem společného konsensu vládní i církevní komise.

Pracovní skupina ČSSD nevytvořila návrh řešení, který by modifikoval koaliční návrh, ale vytvořila dodatečně svůj vlastní návrh. Návrh ČSSD nevychází z rozhovoru s církvemi. Je direktivní a postrádá kontext mnohaletých jednání s těmi, kterých se týká.

Jako nepřijatelné pro církve české ekumeny se jeví:

• tvrzení, že koaliční návrh je nad rámec spravedlivého řešení (autoři patrně nevědí, kolik majetku bylo ukradeno)

• 83 miliard je částka, která byla stanovena na základě důkladné práce expertů. Její snížení v návrhu ČSSD na pouhou desetinu je neuvěřitelným přehlížením skutečnosti

• znovu navrhovaná výčtová metoda vrácení majetku by zatížila státní orgány i církve na desetiletí (většinu hodnot by spotřebovaly advokátní kanceláře, soudy a úřady) a neřeší majetky, které byly v minulých letech zničeny, nebo použity k jiným účelům (infrastruktura, továrny apod.)

Mladí sociální demokraté ve své kampani přehánějí obvyklým způsobem. Každý soudný občan ví, že 270 miliard za 60 let je dnešních 83 miliard. I dnes je to již méně než 83, protože inflace každý měsíc odkrajuje velkou část. Celkové vyrovnání státu s církvemi tvoří zhruba částku, kolik by stály olympijské hry v Praze. Pro rostoucí rozpočet ČR to není částka nepřekonatelná.

Návrh ČSSD je pro nás zklamáním. Nerespektuje základní lidská práva na navrácení ukradeného a nechová se sociálně k těm, které komunistický režim vykořisťoval a perzekuoval.

Předsednictvo ERC

Aktuálně | 25 04 2008 - 11:23