« 26.03.2008 PRÁVO (hyp) TÉMA: Kořen současných sporů leží v době husitské
28. 3. 2008 Hospodářské noviny, Jiří Leschtina: Restituční hra Nebe, Peklo, EU »

Dlouholetý spor Německého řádu se státem o hrady Bouzov, Sovinec, zámek Bruntál, lázně Karlova Studánka a další majetek na severní Moravě nevyřeší ani chystané církevní restituce.

Ve svém zpravodajství vydalo PRÁVO krátkou zprávu. O minulosti řádu Německých rytířů najdete více skutečností zde.

Text článku:

Připravovaný zákon počítá sice s tím, že všechny zaregistrované řády a kongregace římskokatolické církve budou moci požádat o vydání majetku, který je nyní ve vlastnictví státu. Budou ale muset doložit, že nemovitosti vlastnily v období od 25. února 1948 do 1. ledna 1990.

"To je nepřekročitelná podmínka," řekla Právu Pavla Bendová, ředitelka církevního odboru ministerstva kultury, který zákon připravuje.

To je i kamenem úrazu Řádu německých rytířů, jehož pokračovatelem je Německý řád. Ten přišel o majetky už před druhou světovou válkou, kdy mu jej zabavili nacisté a řád rozpustili. Po válce majetek zabral čs. stát. Řád se ale začal o majetek soudit.

V roce 1948 tehdejší Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí, jimiž se majetek řádu převáděl do rukou státu, jako nezákonná a neodůvodněná. Verdikt však nebyl kvůli nástupu komunistů nikdy řádu ani úřadům doručen.

Řád se nevzdává

O majetek na severní Moravě se němečtí rytíři začali soudit znovu v 90. letech. Zatím bezúspěšně, ale lze očekávat, že spory se potáhnou, i pokud projdou církevní restituce vládou, parlamentem i rukou prezidenta.

"Bude na řádech a kongregacích, zda vlastnictví dokážou výpisem z pozemkové knihy nebo jiným způsobem.

Je možné, že se státem se nedohodnou.

V případě zemědělských pozemků by nastoupil pozemkový úřad nebo by bylo možno jít k soudu," řekl Právu Jakub Kříž z církevního odboru ministerstva kultury.

A jak reaguje Německý řád? "My se stále cítíme vlastníky svého majetku, a proto, pokud nám bude dán legislativní prostor, o něj budeme usilovat," řekl včera Právu sekretář řádu Robert Rác. Zda se jejich šance církevními restitucemi zvýší, nechtěl hodnotit.

K evropskému soudu se řád podle Ráce obracet zatím nehodlá, dokud nevyčerpají všechny možnosti v Česku. Okresní soudy v Olomouci, Opavě a Bruntále nyní řeší jejich odvolání. Zatím soudy rozhodly vždy v neprospěch řádu.

Například Okresní soud v Olomouci v roce 2006 odmítl vydat hrad Bouzov, protože Německý řád - Česká provincie Řádu bratří a sester německého domu Panny Marie v Jeruzalémě, jak se řád nezkráceně jmenuje, není právním nástupcem Řádu německých rytířů.

Ten podle olomoucké soudkyně Hany Šimkové zanikl v 50. letech. Zástupci řádu ale tento výklad odmítají.

O církevních restitucích by měla příští týden rozhodovat vláda. Návrh zákona počítá s tím, že církvím se místo dvou třetin nevráceného majetku vyplatí 83 miliard, což v 60letém splátkovém kalendáři znamená s úroky 270 miliard korun.

Zbývající třetina majetku bude fyzicky vrácena katolickým řádům a kongregacím. Pokud zákon projde v parlamentu, budou mít řeholníci rok na to, aby se o majetek přihlásili.

Zákon však kritizují sociální demokraté a komunisté. Výhrady mají i někteří poslanci ODS.

Příběhy | 29 03 2008 - 23:00