« 25. 5. 2008 ČT1: Křesťanský magazín z Prahy se věnoval církevnímu majetku. Zástupci obcí a měst, ekonomové, církve jsou ve shodě: Zákon je dobrým řešením.
2. 6. 2008 Kampaň byla 20. 5. 2008 u primátorky města Chomutova a jednala s náměstkem hejtmana Ústeckého kraje a 3. 6. 2008 se vydává na Moravu a jedná s hejtmanem Moravskoslezského kraje »

Nespokojenci možná uvízli v pasti jednouchosti. Zamotaný stav projednávání zákona se pokouší rozplést několik návrhů, které se vyznačují především atributem jednoduchosti. A o oněch kouzelných návrzích víme ještě méně, než o vládním návrhu. Zjednodušení je velmi vábivým řešením, které postkomunistický stát, tedy jeho zákonodárci, zastupitelé a jejich voliči rádi používají.

Ve zpravodajství ČTK, které můžete najít zde a zde, se opět nachází jen tvrzení o nespravedlnostech vůči občanům, které se nijak jinak nespecifikuje, než důvěrně známýmí argumenty pánů poslanců blokujících projednávání v Parlamentu ČR. Žádný detail, žádné propčty nákladů, odhady délky projednávání, žádný odhad následných žalob na nerovnost restituce od dalších právnických osob, domáhajících se stejného jednání, jaké plánují nespokojení páni poslanci pro církve. Žádný odhad ztrát investic, evropských dotací. Nic, zhola nic. Víme tedy málo, abychom se k takovému návrhu vyjadřovali.

K návrhu zákona se vyjadřuje také Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR, najdete je zde, s tím, že opět kritizuje prostá čísla a logiku výpočtu bez toho, aby počítala s dalšími položkami. Znehodnocení lesů, především zásahy současného hospodáře, dělení a drobení lesního majetku, které znemožňuje obnovení správy lesů původními hospodáři. Vyjádření spíše navozuje dojem, že sdružení vlastníci lesů chtějí svoje majetky scelit odkupem lesů od původních majitelů, kterým by byly lesy navráceny. Přičemž neuvádějí, proč by měly být navráceny jen všechny původně církevní lesy v majetku státu a ne ty původně církevní lesy, které drží druzí či třetí vlastníci. Stanovisko sdružení vypadá tak, že vlastníkům kdosi sebral obživu, zničili jim nástroj obživy, omezoval počty dorostu původních vlastníků a nyní by chtěl, aby se oslabený vlastník ujal okamžitě a kvalitně plné práce. To může mít jediný záměr: chuť po levném získání dalších původně církevních lesů.

Zkrátka: neexistuje jednoduché řešení. Všechna řešení musí být složitá a dobře spočítaná. I ta opoziční.

Církevnimajetek.cz, Daniel Kvasnička

Aktuálně | 29 05 2008 - 20:24