« 3. 3. 2008 Upřesnění: Hosté tiskové konference, restaurace Parnas (4. 3. 2008, začátek v 10.00 hodin)
Servis ČTK: Církve chtějí lidi přesvědčovat o potřebě majetkového zákona, vyšlo 4. 3. 2008 »

Praha/Asi dvě stě starostů má zájem na dořešení církevních restitucí. Právě tolik obcí nemůže nakládat s bývalou církevní půdou. Tou jsou obce v některých případech doslova obklíčeny. Ze zákona s ní ale nemohou nic dělat, dokud se restituce nevyřeší.

Blokace půdy přitom znemožňuje například výstavbu rodinných domů či žádat o evropské dotace. Někteří lidé se z toho důvodu stěhují jinam, což je pro řadu vsí černou můrou.

Lidé z takto "postižených" obcí proto doufají, že vládou navržený zákon na majetkové vyrovnání zákonodárci nesmetou ze stolu. Pokud zákon projde, dostanou církve za většinu pozemků finanční odškodnění a půda kolem vesnic zůstane v rukou státu. "Obcím by stát tyto pozemky mohl převést bezúplatně, případně by jim je mohl prodat," odpovídá náměstek ministra kultury Jaromír Talíř.

Malebné městečko Červená Řečice na Vysočině je církevní půdou obklopeno z 95 procent. Místní nečekali a řešili situaci po svém: za obecní peníze koupili pro výstavbu nových bytů pozemek od soukromníka.

"Stálo nás to přes 2,5 milionu," říká místostarosta Červené Řečice Dušan Obranec, který doufá, že zákon projde.

Podobná situace je i v obci Předklášteří, kde se potýkají s blokacemi bývalého majetku cisterciáckého kláštera Porta Coeli. I zde jsou problémy s novou výstavbou. "Lidé hledají cestu za bydlením jinde," stýská si místostarosta Oldřich Janota.

Média k věci | 4 03 2008 - 00:48