Cirkevnimajetek.cz


English English



« 3. 4. 2008 MfDnes, Jan Jandourek: Vraťte to církvím, ať už je pokoj
3. 4. 2008 Haló Noviny, Vladimír Koníček: Prohlášení k církevním restitucím »

Průlom, na který se čekalo 19 let, přišel právě včera. Vláda církvím slíbila náhradu za majetek, který jim zabavili komunisté. Třetinu jim vrátí, zbytek proplatí. I s úroky to vyjde na 270 miliard.

Stát si ponechá nemovitosti v hodnotě 83 miliard. Tato částka se pak bude splácet 60 let s neměnným úrokem 4,85 procenta. Pokud by stát chtěl vše splatit hned, musel by vydat dluhopisy. Jenže to by podle ministra financí Miroslava Kalouska vyšlo ještě dráž.

Církve se o sebe postarají

"Na tomto zákoně vydělají všichni - stát, obce i církve," komentoval včera částky ministr kultury Václav Jehlička. Zároveň s vyplácením náhrady se totiž bude postupně snižovat částka, kterou dnes církvím stát vyplácí každý rok.

"Budou se o sebe muset postarat samy, což jim prospěje," dodal Jehlička. Dnes totiž církve financuje právě stát. Loni jim zaplatil zhruba 1,3 miliardy.

"Je to výhodné i proto, že stát získá pozemky, se kterými bude konečně moci nakládat," dodal Jehlička. Řada zabavených pozemků byla dosud chráněna takzvanými blokačními paragrafy. Ty bránily jejich prodeji, převedení na obce i zastavění.

Obce na vyrovnání podle vlády Mirka Topolánka vydělají díky tomu, že na ně stát bude moci řadu nemovitostí převést. Tím by jim také mohl pomoci například k dotacím z Evropské unie.

Zákon, na který církve i obce čekaly mnoho let, poslal včera kabinet Mirka Topolánka do parlamentu. Tam jej však čeká bitva. Opozice, hlavně komunisté, je totiž velmi výrazně proti. "Církve už dostaly dost, ta částka je příliš vysoká, v této podobě návrh rozhodně nepodpoříme," řekl včera místopředseda komunistů Jiří Dolejš.

Zákon za hlasy pro Klause?

Podle něj jde navíc o účelovou dohodu. "ODS to s lidovci nejspíš vyměnila za hlasy při prezidentské volbě," tvrdí Dolejš. To opozice říkala už v době, kdy se prezident volil. ODS, lidovci i prezident Václav Klaus to však odmítají.

Socialistům se částka 270 miliard také nelíbí a připravují vlastní návrh majetkového vyrovnání.

Opozicí však seznam odpůrců zákona nekončí. Proti jsou totiž i někteří koaliční poslanci, například Miroslava Němcová (ODS). "Myslím si, že vláda mohla zvolit lepší způsob, jak se s církvemi vyrovnat. Například nechat majetek státu, postupně ho prodávat a utržené peníze dávat církvím," myslí si Němcová. Navrhovaná částka je podle ní příliš vysoká.

"Rozhodně nejsem proti tomu, vyrovnat se s minulostí, jen je přitom potřeba myslet na budoucnost," dodává. Němcová však předem říká, že nebude dělat ve sněmovně problémy. "Pokud poslanecký klub ODS nebude s mým návrhem souhlasit, což asi nebude, je možné, že podpořím vládní návrh," říká.

S novým zákonem přijde zřejmě celá řada žalob. Řeší totiž pouze majetek, který dnes vlastní stát. To, co vlastní obce, obcím také zůstane. A to se nelíbí především některým církevním řádům.

Navracení majetku církvím kritizovala i pražská právnická fakulta. Její odborníci namítají, že majetek církvím nikdy řádně nepatřil, a není tedy co vracet.

Média k věci | 3 04 2008 - 23:06