Cirkevnimajetek.cz


English English« 3. 4. 2008 (PRÁVO, TV NOVA) Problémem bude příběh Německých rytířů
3. 4. 2008 MfDnes, Jan Jandourek: Vraťte to církvím, ať už je pokoj »

Vláda jednomyslně přijala plán, který odškodní církve za majetek, o nějž přišly po únoru 1948

Praha - Je to krok k nápravě jedné velké křivdy, která se stala církvím po únoru 1948. Komunistický režim jim totiž ukradl jejich majetek.

Vláda Mirka Topolánka se včera jednomyslně shodla na zákonu, podle nějž by stát církvím v příštích šedesáti letech vyplácel odškodnění. Kromě toho by řeholním řádům byly vydány zpět pole či lesy. "A v několika případech také kostely či fary, které zatím vráceny nebyly," uvedl včera ministr kultury Václav Jehlička z KDU-ČSL.

Stát bude církve odškodňovat za majetek v hodnotě 134 miliard korun, z toho přes 83 miliard dostanou v hotovosti, zbytek tvoří pozemky, které se vrátí řádům. "Jde o 2,4 procenta lesů v Česku a půl procenta zemědělské půdy," vypočítal Jehlička.

Třeba benediktini mají na Broumovsku ve východních Čechách nárok na vrácení téměř pěti tisíc hektarů lesa, což je plocha větší než 7 500 fotbalových hřišť. A řádu cisterciáků patřilo v okolí kláštera v jihočeském Vyšším Brodě téměř čtyři a půl tisíce hektarů lesa. To je rozloha, na kterou by se vešlo fotbalových hřišť téměř sedm tisíc.

Šance pro rozvoj obcí Protože stát nemůže všechny peníze vyplatit církvím naráz, mají být rozloženy do šedesátileté splátky. Během této doby budou však nabíhat úroky, a proto se celkově vyplacená suma vyšplhá k 270 miliardám. Zároveň bude stát v příštích dvaceti letech snižovat podporu, kterou církve dostávají. Takže by se postupně finančně osamostatnily.

Plánované odškodnění církví bude také výhodné pro některé obce. Až dosud byla totiž bývalá církevní půda zákonem zablokovaná a stát s ní nemohl nijak nakládat.

To bránilo rozvoji obcí, které byly "obklíčeny" církevní půdou. Nemohly se rozšiřovat, nemohly na nich například vyrůst průmyslové zóny. Když církve dostanou odškodnění, získá pozemky stát a bude je pak moci buď prodat, nebo bezplatně převést na obce. Právě s tím vláda počítá.

"Pokud by se nepodařilo zákon v parlamentu schválit, byla by to pro obce a města tragická zpráva. Kdyby teď zákon neprošel, bude situace zablokovaná minimálně na dalších deset let," míní předseda vlády a občanských demokratů Topolánek.

Kývne na to parlament?

Přesto se při schvalování v parlamentu dají čekat těžkosti.

Vláda nemůže čekat, že jí pomohou opoziční sociální demokraté ani komunisté. ČSSD se totiž domnívá, že odškodnění církví by mělo vypadat úplně jinak. Místopředseda strany Bohuslav Sobotka by jako lepší model viděl to, že se použijí peníze z výnosu privatizace a stát by pak mohl výplatu odškodnění urychlit.

Vláda sice může zákon prosadit s pomocí přeběhlíků z ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka, ale podle informací MF DNES nejsou navrženým odškodněním příliš nadšeni někteří poslanci ODS.

Šéf socialistů Jiří Paroubek tvrdí, že když jeho strana vyhraje volby, nehodlá se s nyní navrženými církevními restitucemi smířit.

Větší jistotu církvím mají dát smlouvy, které by s nimi po schválení zákona Topolánek podepsal. Zatímco zákon lze v parlamentu zrušit relativně snadno, vypovědět smlouvu, zvláště když obsahuje sankce za její porušení, je o dost těžší.

***

* Co dostanou církve (podle návrhu, na kterém se shodla vláda) Odškodnění za majetek činí celkem přes 134 miliard korun. Z této částky bude 83 miliard korun vypláceno po dobu šedesáti let (suma včetně úroků vzroste téměř na 270 miliard korun). Církevní řády dostanou zpět zemědělskou i lesní půdu v hodnotě okolo 50 miliard korun. Půdu, která zůstane státu, získají bezplatně obce nebo ji bude moci vláda zprivatizovat.

Média k věci | 3 04 2008 - 22:59