« 3. 4. 2008 ČRo1, Martin Komárek, Poznámka Radiofóra
3. 4. 2008 MfDnes, Josef Kopecký: Miliardy i pozemky pro církve »

PRÁVO 3. 4. 2008 (ada, nig)

PRAHA - Německý řád, který je pokračovatelem Řádu německých rytířů, se ostře ohradil proti znění zákona o vracení majetku církvím, který včera schválila vláda.

Řád, který tvrdí, že jeho existence trvá již osm set let, podle zákona nemá nárok na vrácení majetku, mezi kterým jsou i hrady Bouzov a Sovinec, zámek Bruntál či lázně Karlova Studánka.

Podle zástupců řádu původní návrh s vracením majetku počítal, avšak prý zásahem úředníka řád z restitucí vypadl. Ministr Václav Jehlička (KDU-ČSL) trvá na tom, že rozhodujícím datem pro navracení majetku je lhůta 25. únor 1948-1. ledna 1990.

"To je nepřekročitelná podmínka," řekla Právu i Pavla Bendová, ředitelka církevního odboru ministerstva kultury, který zákon chystala. Řád o svůj majetek přišel již v říjnu 1939. Zabavili mu ho nacisté a řád rozpustili.

Přesto jeho představitelé se tehdy zabaveného majetku nechtějí vzdát a obrátili se dopisem na některé ministry. Zastání chtějí žádat také u rakouského kancléře. O svůj majetek se řád v ČR již léta neúspěšně soudí. V roce 1948 tehdejší Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí, jimiž se majetek řádu převáděl do rukou státu, jako nezákonná a neodůvodněná. Verdikt však nebyl kvůli nástupu komunistů nikdy řádu ani úřadům doručen.

"My se stále cítíme vlastníky svého majetku, a proto, pokud nám bude dán legislativní prostor, o něj budeme usilovat," řekl nedávno Právu sekretář řádu Robert Rác.

TV NOVA 2. 4. 2008, Televizní noviny

Autor: Michal Sochor
Moderátor: Markéta Fialová, Karel Voříšek

Moderátor

Ještě ani nestačil zaschnout inkoust na dnes vládou schváleném vrácení části majetku církvím a už tu možná máme skandál mezinárodních parametrů. Německý řád, církevní společenství staré více než 800 let, tvrdí, že tato podoba zákona mu majetky nevrátí. A pokud jednání selžou, jsou připraveni soudit se u Mezinárodního soudu ve Štrasburku.

Autor

Hrad Bouzov, Sovinec, zámek Bruntál, Lázně Karlova Studánka, Skiareál Ovčárna. To vše a mnohem víc kdysi patřilo Německému řádu a řád to chce vrátit.

Metoděj Radomír Hofman, farář, Německý řád:

Jsme počítali s tím, že církev bude brána v restitucích jako celek.

Autor

Jenže není. Zákon, který dnes schválila vláda, s vrácením majetku řádu nepočítá. Přitom ustanovení ve věcném záměru zákona spravedlnost řádu zaručovalo.

Václav Zeman, právník Německého řádu:

Zásahem ministerského úředníka či ministerských úředníků došlo k vypuštění těchto ustanovení.

Václav Jehlička (KDU-ČSL), ministr kultury:

U nás je rozhodující restituční hranice, to je 25. únor 1948. Jak je to s řádem německých rytířů, na to vám teď neodpovím.

Autor

Podle zákona Německý řád nemá na majetek nárok. Nezabavil mu ho totiž po únoru 48 stát, ale už v roce 39 Hitler. Po porážce nacistů přechází majetek na stát a řád se s ním soudí. Teď čekal, že vláda křivdu napraví. Vše prý už bylo přes církevní komisi s ministerstvem dohodnuto.

Abt Dr. Bruno Platter OT, 65. Velmistr Německého řádu:

Je to pro mě překvapení a nejspíš to musí být nedorozumění, které bude vyřešeno.

Václav Jehlička (KDU-ČSL), ministr kultury:

My nebudeme chodit za řády, ale řády musí chodit za státem.

Metoděj Radomír Hofman, farář, Německý řád:

Do současné situace jsme měli pouze informaci, že se s námi počítá.

Autor

Velmistr řádu oslovil dnes otevřeným dopisem některé členy české vlády. Na problém upozornil také rakouského premiéra a Evropský parlament.

Abt Dr. Bruno Platter OT, 65. Velmistr Německého řádu:

Nechápu, proč se to stalo. Už v minulosti jsme v Čechách malou část majetku restituovali.

Autor

Zabavený majetek Německému řádu vrátili už v Rakousku, Slovinsku a Itálii. Představení Německého řádu věří, že došlo jen k nedopatření a až si premiér tento dopis přečte, vláda křivdu napraví.

Příběhy | 3 04 2008 - 22:46