« 28. 3. 2008 EKONOM.ihned.cz, Online rozhovor: Ptali jste se ekonoma pražského arcibiskupství
31. 3. 2008 Písecký deník, Zlata Měchurová, Premonstráti sčítají majetek »

V několika článcích, které si v minulém týdnu všimly naší kampaně, se říká, že kampaň vede církev. To není úplně přesné, kampaň je nevládní a necírkevní a podílejí se na ní jak lidé z církví, tak lidé mimo církve a náboženské společnosti. Církev zatím nevložila mimo práci svých lidí do kampaně ani korunu a veškeré výdaje zatím, až do dnešního dne, šly jen a jen z peněz soukromých osob a občanského sdružení MAS Servis Říčansko. Tím nechceme opravovat redaktory. Jen uvést celé informace. Počet těch, kterým jde o rozumný obchod státu s církvemi, je daleko více.

Jsou to i ti, kteří si dobře uvědomují, že církve a náboženské společnosti poměrně odvážně vstupují na pole, které je bude zavazovat k odpovědné ekonomické činnosti, z níž budou platit státu daně, jako každý jiný. Zatímco z darů a sbírek daně neplatí, jako každá občanská aktivita, která nezdaňuje příspěvky svých členů, ekonomická činnost podléhá normálnímu zdanění, se kterým na finanční úřad bude spěchat mnohý z nás. Při zacházení s penězi mohou církve a náboženské společnosti ztratit kredit ještě rychleji, než při vzájemném osmnáctiletém přetahování.

Navíc ještě, pokud se církvi vrátí majetek, a nedostane peníze, bude spravovat lesy, pole, rybníky, které podléhají v Evropě snad nejpřísnějším omezením. Je tedy dost odvážné, toužit po vyrovnání. Toto si uvědomuje i kolektiv, který kampaň vede a v malé odmlce po poslední tiskové konferenci dokončili pracovníci týmu kampaně spolu s devíti dalšími církvemi a náboženskými společnostmi žádost o grant z OP Praha Adaptabilita a žadatel - Ekumenická rada církví v něm plánuje s partnery  provést školením o ekonomických, právních a mediálních souvislostech administrativní pracovníky, střední management, duchovní i vrcholné představitele církví a náboženských společností, které mají sídlo v Praze.

Žádost o grant se předkládá na Magistrátu hl. m. Prahy v pondělí 31. 3. 2008. To je tedy také  jedna stránka komunikační kampaně, kterou vedeme. I když v této chvíli na plné obrátky běží příprava na odbornou konferenci 17. 4. 2008 v New York University, na kterou jste srdečně zváni. Začínat se bude v  9,30 ráno v Richterově domě. Přihlášky už můžete posílat nyní na adresu info@cirkevnimajetek.cz

Daniel Kvasnička, MAS Servis Říčansko, o.s.

Aktuálně | 29 03 2008 - 23:26