« 3. 3. 2008 Štěpán Plaček, Plzeňský deník: Obce chtějí vyrovnání s církví. Kvůli půdě
4. 3. 2008 Dva nejnovější ohlasy z médií: Britské listy a idnes »

Praha 4. března (ČTK) - Kampaň, která má občany České republiky přesvědčovat o potřebě přijetí zákona o majetkovém vyrovnání státu a církví, spustili zástupci několika tuzemských církevních společenství a Svazu měst a obcí. Lidé se v otázce církevního majetku málo orientují, uvedli dnes autoři kampaně na tiskové konferenci.

Kampaň se bude odehrávat na internetové stránce www.cirkevnimajetek.cz či prostřednictvím setkání s občany a zastupiteli; její tvůrci chtějí oslovit i zákonodárce či české diplomaty. Věcný záměr zákona schválila v lednu vláda. Dnes již je na světě jeho paragrafované znění, ministerstvo kultury už začalo vypořádávat připomínky, které k návrhu přišly během interního připomínkového řízení. Před dalším projednáním zákona ve vládě uspořádají autoři kampaně 25. března další tiskovou konferenci. Kampaň připravily

Ekumenická rada církví, Česká biskupská konference, Pravoslavná církev v českých zemích a občanské sdružení MAS Říčansko. Jeho mluvčí Daniel Kvasnička je duchovním církve bratrské. Jednotlivé MAS (místní akční skupiny) jsou podle něj sdružení, jichž je v ČR asi 150 a snaží se o rozvoj jednotlivých regionů. Kampaň podporuje i Federace židovských obcí. Podle jejího tajemníka Tomáše Krause chce přispět svými zkušenostmi s vracením židovského majetku; ten se v rámci zákona o zmírnění některých majetkových křivd způsobených holokaustem již vydával. Do rukou potomků původních majitelů - ať již fyzických nebo právnických osob, se ale nevrátilo vše, co bylo Židům zabaveno. Podle Krause je možné, že i nyní připravovaný zákon by mohl další majetkové křivdy odčinit. I navrhovaný zákon ale má výjimky - stát nemusí vydat majetek, který nutně potřebuje k výkonu své činnosti. "Na pozemcích židovské obce v Brně stále hraje policie tenis a stát říká, že pozemky nemůže vydat. Toto jsme v návrhu zákona připomínkovali," uvedl Kraus.

Stát se s církvemi po letech loni dohodl na takové formě majetkového vyrovnání, která počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za minulého režimu církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let. Včetně úroků by tak církvím stát zaplatil dohromady asi 270 miliard korun; zástupci církve však připomínají, že nedostávají těchto 270 miliard, ale právě jen 83, jejichž reálná hodnota se právě během dlouhé doby vyplácení změní na vyšší sumu. "Za 60 let bychom si za 270 miliard korun koupili právě tolik piv, kolik si dnes můžeme koupit za 83 miliard," vypůjčil si člen expertní komise pro přípravu zákona a ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha pro vysvětlení částky příměr, jemuž podle něj rozumí každý Čech.

hrm pba

Tisková zpráva je upravena a publikována také v Právním rádci nakladatelství ECONOMIA, a.s. zde.

Média k věci | 4 03 2008 - 18:00