« 2. 4. 2008 ČRo Hradec Králové, biskup Domimik Duka k zákonu o vyrovnání státu a církví
5. 4. 2008 Vlastní zpráva: Tisková konference Řádu bratří a sester německého domu Panny Marie v Jeruzalémě »

Celý článek najdete zde. ČSSD přichází s očekávaným návrhem, který počítá se vstřícným krokem, ve způsobu vyplácení peněz církvím v kratší lhůtě, na druhou stranu se pokusí množství peněz omezit a zkrátit přechodné období. Na jedné straně

Zvláštní logiku podtrhuje zmínka, že peníze "ušetřené" na církvích a náboženských společnostech je možno investovat do vědy. Blíže tato souvislost není vysvětlena. Stejně ztak označení odhadu za politicky stanovenou částku. Částka úročená podle úroku dluhopisů vyplácená šedesát let se zdá expertovi ČSSD, panu poslanci Jandákovi, přeplacená.

Také způsob vyplácení cestou nadace zřízené pro správu financí není úplně novým, byl zvažován. ČSSD jej vrací do hry. Na to jistě má právo, stejně tak jako na pozměňující návrhy v parlamentní proceduře.

Problémem může být ale pozdní projednávání s jednotlivými církvemi. To v této chvíli, kdy je návrh zákona hotov a také protinávrh je už vyhlášen v médiích, nemá mnoho nadějí. Proces, kterým se církve domlouvaly na vládním návrhu, byl dost dlouhý a složitý.

Celý rozhovor však zveřejněním protinávrhu dostává zajímavý rozměr. Budeme ve světě korektních  vládních návrhů a opozičních protinávrhů.  A my doufáme, že taková diskuse bude i nadále pokračovat.

Daniel Kvasnička

Aktuálně | 6 04 2008 - 18:20