« 6. 4. 2008 Makroekonom Martin Kupka o otázce peněz a českém rozpočtu
8. 4. 2008 Tisková konference Řádu bratří a sester německého domu Panny Marie v Jeruzalémě »

4. 4. 2008  Moravskoslezská mutace MfDnes, Ivana Lesková: O zámky se hlásí i obec Brantice a také řád Maltézských rytířů

Brantice - Podobný osud jako zámek ve Slezských Rudolticích mají dva další historické objekty na Osoblažsku: zámky v Branticích a Dívčím Hradu. Také o jejich budoucnost se nyní vede "papírová válka."

Bývalá sídla bohaté šlechty či rytířů zabavil v padesátých letech minulého století stát. V době krize, například skutečné války, měly budovy sloužit jako nemocnice či sklady léků a zdravotnického materiálu.

Ministerstvo zdravotnictví však zámky na Osoblažsku už léta nijak nevyužívá a opuštěné budovy pomalu chátrají. Obce, na jejichž území stojí, je chtěly od státu získat do svého vlastnictví bezúplatným převodem. Představitelé Slezských Rudoltic a Brantic žili až do konce loňského roku v přesvědčení, že převodu už téměř nic nebrání. Pak přišel šok.

"Léta jsme jednali o bezúplatném převodu se zástupci organizace Zdravotnické zabezpečení krizových stavů, která patří ministerstvu zdravotnictví. Loni jsme v zastupitelstvu schválili už druhý návrh darovací smlouvy, který nám poslali," vzpomíná starostka Slezských Rudoltic Martina Jalamasová.

Koncem letošního ledna ale starostové čirou náhodou zjistili, že ministerstvo zdravotnictví zámky prodalo společně s dalšími objekty ve výběrovém řízení, které vyhrála kyperská developerská firma Terabet. "Nikdo nám nic neřekl. Byla to rána pod pás, se kterou jsme se nechtěli smířit," líčí Jalamasová, která se spolu s dalšími starosty pustila do boje proti prodeji zámků.

Ačkoli ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) byl zpočátku neústupný, pod tlakem kritiky starostů, médií i opozice nakonec udělal vstřícný krok: nabídl obcím zámky k odprodeji. Netajil ale pochybnosti o tom, že obce mají dost peněz. "Pokud obce zámky koupí za stanovenou cenu, dostanou je. Pokud ne, prodáme je vítězi výběrového řízení," řekl jeho mluvčí Tomáš Cikrt.

Starosta Brantic: I my brzy dokážeme, že zámek je náš Jenže aktivity starostů, kteří chtějí stůj co stůj získat zámky zdarma, přinesly neočekávané výsledky.

Starostka Slezských Rudoltic objevila v archivech dokumenty, podle kterých zámek patřil od června 1949 obci. Tento týden jejich ověřené kopie dostali do rukou právníci ministerstva zdravotnictví.

"Samozřejmě, že se s nimi budou muset teprve důkladně seznámit. Ale na první pohled jde podle jejich názoru o hodnověrné dokumenty, které mají velkou právní sílu. Je proto možné, že zámek obci vydáme podle zákona 172 z roku 1991," říká Cikrt s tím, že jde o zákon, který upravuje přechod některých věcí z majetku státu do vlastnictví obcí.

Stejného cíle chce dosáhnout také starosta Brantic Vlastimil Machů. "Našli jsme stejné doklady jako Rudoltice. Podle nich nám zámek patřil v letech 1948 a 1949. Bohužel máme nesrovnalosti v číslech parcel, takže teď vše dáváme dohromady s katastrem nemovitostí," líčí Machů. "Počítám ale, že do dvou týdnů budeme hotovi a také vzneseme nárok na vydání zámku," dodal.

Obec Dívčí Hrad, která se o zámek také uchází, je v jiné situaci. "Zámek nám bohužel nepatřil, ale rádi bychom ho od státu získali. Nejlépe za symbolickou jednu korunu, abychom ho mohli bez omezení využít pro rozvoj turistiky a obce," říká starostka Božena Mruzíková.

Ministerstvo však momentálně nemůže zámek darovat ani prodat. Proti prodeji totiž protestoval Suverénní řád Maltézských rytířů, kterému zámek patřil 250 let. "Nechápeme, jak mohlo ministerstvo zámek prodávat, když tomu brání blokační paragraf v zákonu o půdě z roku 1992, který říká, že s původním majetkem církve nesmí být nakládáno do doby, než vyjde zákon o restituci církevního majetku. A ten zatím parlament neschválil," říká náměstek velkopřevora Suverénního řádu Maltézských rytířů František Houška.

Příběhy | 7 04 2008 - 21:39