Cirkevnimajetek.cz


English English« 4. 4. 2008 Nad článkem MfDnes: Právní stav věci státem spravovaného majetku bývá dost složitý
3. 4. 2008 Lidové noviny, Jakub Haas: Splácíme dluhy z dob socialismu »

Řád zastupoval Robert Rác Fam. OT, sekretář velmistra Německého řádu pro Čechy, Moravu a Slezsko, dále kněz P. Metoděj Hofman OT spolu se dvěma advokáty a právními zástupci řádu JUDr.  Miroslavem Svobodou a JUDr. Václavem Zemanem.

Řád je znepokojen a obává se, že jeho oprávněné majetkové nároky budou z restitučního zákona vyloučeny a mezinárodně uznávanému Řádu, který v českých zemích působí již více než 800 let, tak bude způsobena další křivda.

Specifikum té křivdy vidí právníci i představitelé Řádu v tom, že paragrafované znění zákona nepamatuje přímo na nárok Řádu a dává pouze příležitost k soudnímu vymáhání nároků. Ve stejné situaci jsou například cisterciáci z Vyššího Brodu. Nicméně stát před soudem v Českých Budějovicích a v Bruntále je jistě rozdíl. Zkušenosti Řádu, který už svým názvem v Čechách působí rozpaky, jsou výmluvné. Přestože jsou nároky jasné, práce Řádu úctyhodná, potíže v soudních sporech jsou zvláštní. Zástupci Řádu mluví o komunistických poměrech.

Církevní gymnázium v Olomouci, konzervatoř v Opavě a také pečovatelská péče na Bruntálsku má dobré jméno.

Cesta dopředu, ač nebude jednoduchá, bude ve složitém a citlivém vyjednávání, které nechtějí zástupci Řádu vést ke škodě navrhovaného zákona o zmírnění některých křivd. Jisté však je, že na všech oprávněných osobách bude, aby pochopily, že půjdou napravit opravdu jen některé křivdy. I kdyby se vrátil majetek, ztěží se dá vyčíslit, jaké újmy byly způsobeny lidem.

 

Fotografie z tiskové konference najdete v Galerii.

Daniel Kvasnička

Aktuálně | 8 04 2008 - 20:02