« O příběhu kláštera v Teplé
27. 2. 2008 jsme dostali fotografie arcibiskupského zámku v Červené Řečici. Podívejte se jak vypadá dnes na snímcích MgA. Jiřího Jedličky. »

Oceňuji zejména velkorysost katolické církve vzhledem k ostatním, menším církvím nekatolickým - největší církev si z toho, co se nabízelo, nevzala všechno, co teoreticky mohla požadovat. S něčím takovým se v našich dějinách setkávám poprve. Tím spíše by to byl těžký politický hřích nevyužít tolikeré dobré vůle, ostatně na všech stranách, a proces narovnání státu a církví v obou komorách Parlamentu nedokončit. Udělám všechno pro to, aby svoboda náboženského vyznání byla tímto narovnáním zaručena opravdu definitivně a aby se církve postupně začaly stavět na vlastní nohy.

Petr Pithart (Doc. JUDr.), dnes místopředseda Senátu Parlamentu ČR, je formálním vzděláním právník, sebevzděláním historik a politolog. Narodil se 2. ledna 1941 v Kladně. Do veřejného života vstoupil jako publicista, především jako redaktor Literárních novin. Pak byl tajemníkem interdisciplinárního týmu CSAC pro reformu politického systému. Následoval vyhazov z fakulty a předčasně ukončený pobyt v Oxfordu, další sebevzdělávání a publicistická činnost v samizdatovém, exilovém a západním tisku. Petr Pithart byl mezi prvními signatáři Charty 77. V disentu pak především vykonával editorskou činnost: vydávání časopisů, sborníků (Masarykův sborník, sborník o Tolerančním patentu), organizování bytového semináře pro středoškolskou mládež, pašování literatury ze zahraniční ve velkém. Byl členem redakční rady samizdatových Lidových novin.

Názory | 1 03 2008 - 13:57